Lekce 1: Kaplanova turbína
Lekce popisuje vytvoření obráběcího postupu vybraných dílů turbíny.
Kapitola 1: Spojka
Obrobení spojky
V následujícím textu je podrobně popsán způsob obrobení součásti pomocí počítačového programu Surfcam. Digitální model součásti je na adrese
http://www.spssol.cz/~vyuka/PRILOHY/CAM/vodni_turbiny/Kaplanova_turbina/spojka.x_t
Spojka má poměrně velké rozměry (ø 450 mm, délka 400 mm) a pro její výrobu nelze použít běžně dostupné hutní polotovary. Výchozí polotovar pro výrobu je odlitek z ocelolitiny. Pokud nemáme model polotovaru (odlitku) v elektronické podobě, vytvoříme jeho konturu pomocí programu Surfcam a následně vytvoříme obráběcí postup.
Prováděné činnosti lze shrnout do těchto kroků:
• Načtení součásti
• Vytvoření modelu odlitku
• Promyšlení strategie obrábění
• Určení souřadného systému
• Načtení vytvořeného polotovaru
• Stanovení jednotlivých operací a předepsání jakosti materiálu
• Ověření správnosti postupu – verifikace
• Vytvoření NC kódu
Načtení modelu
Zvolený model součásti uložený s příponou .x_t otevřeme v programu Surfcam, po načtení je programem přiřazena přípona .scprt, zobrazení je provedeno tzv. drátěným modelem. Pro lepší přehlednost součásti přepneme zobrazení na drátěný model s vystínovanými plochami.
Vytvoření modelu odlitku
Spojka má všechny plochy obrobené, proto ke všem plochám musíme přičíst přídavek na obrobení minimálně 5 mm, hrany zaoblit poloměrem R 10 mm a vytvořit slévárenské úkosy. Model odlitku vytvoříme tak, že v programu Surfcam zkonstruujeme obalovou křivku a její rotací vznikne požadovaný tvar. Křivku vytvoříme jako řetězec úseček a rohy zaoblíme. Konstrukci provedeme v hladině č. 200.
Vytvoříme novou hladinu č. 200, název hladiny odlitek, aktivní. Zrušíme viditelnost hladin č.1 a 2.
Obrázek: Vytvoření hladiny
Tvorba – Úsečka – Koncové body – Klávesnice (zadáme bod x=24, y=0, z=408) – OK, zadáme druhý bod přímky s hodnotami x=230, y=0, z=405 a následně další body. Poslední dvojici bodů spojíme.
Souřadnice jednotlivých bodů:
A(x=24; y=0; z=408); B(230; 0; 405); C(230; 0; 295); D(160; 0; 295); E(155; 0; -5); F(130; 0; -6); G(105; 0;-5)
H(100; 0; 294); I(26; 0; 296)
Tvorba – Zaoblení – Změnit poloměr (nastavíme hodnotu R 10) – označíme všechny rohy
Obrázek: Obalová křivka
Tvorba – plocha – rotace – Klávesnice (osa rotace Z) – OK – 2x označíme stejný bod na uzavřené křivce – počáteční úhel 0°, koncový 360° - OK
Obrázek: Tvorba rotace
Vytvořený model polotovaru uložíme s názvem polotovar spojky jako soubor s příponou stl.
Manažer operací – NC projekt – Upravit informace sekce - Polotovar – Typ těleso STL – Procházet (určit cestu pro polotovar spojky) – Přidat - OK – Hotovo
Obrázek: Polotovar
Promyšlení strategie obrábění
Spojka má rotační tvar, který je vhodný pro soustružení. Vzhledem k velikosti hlavních rozměrů je vhodnější provést obrobení frézováním na NC stroji. Při frézování nejprve obrobíme část s přírubou včetně děr a potom součást otočíme a dokončíme obrobení spojky.
Určení souřadného systému
Pro obrábění ponecháme počátek lokálního souřadného systému v ose rotace, pro frézování části s přírubou je nastavení lokálního souřadného systému konstrukční rovině 1 výhodné. Pro obrábění z opačné strany zvolíme nastavení souřadného systému v konstrukční rovině 4.
Stanovení jednotlivých operací a jakosti materiálu
Zarovnání čela
NC – 2 osé – zarovnat – 2klik na ø 450 mm – vybrat nástroj (frézovací hlava ø 80 mm) – materiál ocelolitina – přídavek po straně 10 mm – OK
Obrobení průměru 450 mm
NC – 2 osé – kontura – 2klik na hranu – Hotovo – Vybrat nástroj (vytvořit nástroj válcová fréza ø 40 mm, délka ostří 120 mm, celková délka 240 mm) – zkontrolovat geometrii obrábění – OK – kliknout vně obrobku
Obrobení předlité středové díry
NC – 2 osé – kontura – 2klik na hranu díry- Hotovo – vybrat nástroj (vytvořit nástroj válcová fréza ø 25 mm, délka ostří 105 mm) ) – zkontrolovat geometrii obrábění – OK – kliknout dovnitř díry
Vytvoření děr ø 40 mm
NC – 2 osé – vrtat – označit díry – Hotovo – Vybrat nástroj (navrtávák, upravit vrták ø 12 mm pro předvrtání do hloubky 40 mm – upravit vrták ø 30 mm pro předvrtání průchozí díry, upravit vrták ø 40 mm pro dokončení díry – upravit kuželový záhlubník pro sražení hran na dírách – OK
Sražení hrany ø 450 mm
NC – 2 osé – úhlová fréza – 2 klik na sraženou hranu – Hotovo – Vybrat nástroj – Kontrola obrábění (určit označenou hranu) – OK – kliknout vně součásti
Obrázek: Frézování čela plochy
Obrázek: Dráha nástroje
Další obrábění budeme provádět na opačné straně spojky. Zvolíme pracovní rovinu takovou, aby nástroj najížděl proti směru osy Z, obrobíme čelo a průměry stejným postupem jako dosud.
Zarovnání čelní plochy: NC – 2 osé – Zarovnat – 2 klik na vnější průměr 300 – na kartě obrábění vybereme vhodný nástroj (frézovací hlava ø 80 mm) – zkontrolovat nastavení hodnot na kartě Kontrola obrábění – OK.
Postup obrobení ø 220 mm: NC – 2 osé – Kontura – 2 klik na ø 220 – Hotovo – na Kartě obrábění upravíme nástroj Kotoučová fréza ø 80 mm – OK – přepneme na Kartu obrábění a zkontrolujeme parametry, výška v ose Z 300 mm – OK – kliknout dovnitř průměru. Tím je zadávání operace ukončeno a na modelu se vygeneruje dráha nástroje.
Postup obrobení ø 300 mm: NC – 2 osé – Kontura – 2 klik na ø 300 – Hotovo – na Kartě obrábění vybereme už použitý nástroj Kotoučová fréza ø 80 mm – OK – přepneme na Kartu obrábění a nastavíme parametry, výška v ose Z 300 mm – OK – kliknout vně průměru ze strany nájezdu nástroje. Tím je zadávání operace ukončeno a na modelu se vygeneruje dráha nástroje.
V další postupu provedeme sražení hran.
NC – 2 osé – úhlová fréza – 2 klik na sraženou hranu – Hotovo – Vybrat nástroj – Kontrola obrábění (určit označenou hranu) – OK – kliknout vně součásti.
NC – 2 osé – úhlová fréza – 2 klik na sraženou hranu – Hotovo – Vybrat nástroj – Kontrola obrábění (určit označenou hranu) – OK – kliknout dovnitř součásti.
Tím je postup pro obrábění středové desky vytvořen a na závěr zkontrolujeme správnost jeho provedení verifikací.
Obrázek: Kontrola obrobení
Kapitola 2: Autotest
- Co je to nárůstek:
- Výrobní postup je:
- Frézovací hlava se používá
- Záhlubníkem
- Vrtání na sebe kolmých děr
Lekce 2: Bánkiho turbína
Lekce popisuje vytvoření obráběcího postupu vybraných dílů turbíny.
Kapitola 1: Oběžné kolo
Obrobení Oběžného kola Bánkiho turbíny
V následujícím textu je podrobně popsán způsob obrobení součásti pomocí počítačového programu Surfcam. Digitální model součásti je na adrese
http://www.spssol.cz/~vyuka/PRILOHY/CAM/vodni_turbiny/Bankiho_turbina/obezne_kolo.x_t
Promyšlení strategie obrábění
Oběžné kolo má plochý rotační tvar s větším množstvím otvorů. Pro obráběcí postup je důležité vhodně zvolit způsob upínání v kombinaci s obráběním.
Tloušťka obrobeného dílu je 18 mm, průměr 550 mm. Vzhledem k velkému průměru lze součást obrábět soustružením na karuselu nebo frézováním. Pro výrobu na většině soustruhů je průměr příliš velký. Pro výrobu použijeme polotovar vypálený z plechu tloušťky 22 mm a průměru 570 mm. Jakost oceli je 11 600.
Nejprve upneme součást ve svěráku tak, abychom mohli zarovnat jednu čelní plochu a vyvrtat otvory. Potom součást otočíme, upneme pomocí upínky přes středový otvor a zarovnáme druhou čelní plochu. Následně obrobíme vnější konturu.
Určení souřadného systému
Pro obrábění použijeme stávající lokální souřadný systém s využitím konstrukční roviny 1 a konstrukční roviny 4.
Stanovení polotovaru
Postup definování polotovaru: Ikona Manažer operací- NC projekt (kliknout pravým tlačítkem) – Upravit informace sekce – Polotovar – Typ Válec – Konstrukční rovina 1 – Zadáme potřebné rozměry – Přidat – OK.
Obrázek: Stanovení polotovaru
Stanovení jednotlivých operací
Zarovnání čelní plochy: NC – 2 osé – Zarovnat – 2 klik na obrys – na kartě obrábění vybereme vhodný nástroj (frézovací hlava ø 80 mm) a stanovíme materiál (ST60 1.0060) – přepnout na kartu Kontrola obrábění, zadáme Přídavek po straně 10 mm – OK.
Obrázek: Parametry čelního frézování
Zhotovení středového otvoru průměru 50 mm:
NC – 2 osé – vrtat – (označíme hranu díry ø 50 mm) – Hotovo – Nástroj (navrtávák 4-120deg) – Přidat za – Vybrat nástroj (vrták 10,0) – Hloubka na patu 22 mm, přidat 1 mm – Přidat za – Vybrat nástroj (vrták 18,0) – Hloubka na patu 22 mm, přidat 1 mm – OK.
Obrázek: Parametry vrtání
NC – 2 osé – Kapsa – Označit konturu - Hotovo – Vybrat nástroj (válcová fréza ø12) – Výška v ose Z 22 mm – OK – kliknout do otvoru.
Obrázek: Volba nástroje
Obrázek: Parametry kapsování
Sražení hrany
NC – 2 osé – Úhlová fréza – označit sraženou hranu - Vybrat nástroj (úhlová fréza 8-45deg) – OK – kontrola obrábění – sražení 1,5 mm – určit označenou hranu – OK – kliknout do otvoru
Obrázek: Výběr frézy
Obrázek: Určení geometrie frézování
Zhotovení děr průměru 4 mm:
NC – 2 osé – vrtat – (označíme hrany děr ø 4 mm) – Hotovo – Nástroj (navrtávák 4-120deg) – Přidat za – Vybrat nástroj (vrták 4,0) – Hloubka na patu 20 mm, přidat 1 mm - OK.
Obrázek: Volba vrtáku
Obrázek: Verifikace
Pro další obrábění musíme otočit součást a frézovat z druhé strany. Pro obrábění zvolíme konstrukční rovinu č. 4.
NC – 2 osé – Zarovnat – 2 klik na obrys – na kartě obrábění vybereme vhodný nástroj (frézovací hlava ø 80 mm) – přepnout na kartu Kontrola obrábění, zadáme Přídavek po straně 10 mm – OK.
Obrobení vnějšího tvaru
NC – 2 osé – kontura – označit hranu – hotovo – vybrat nástroj (fréza ø12 mm) – OK – Kontrola obrábění – Přídavek po stranách 10 mm – výška v ose Z 20 mm – OK – kliknout vně kontury
Obrázek: Parametry frézování
Poslední operací nje sražení hrany ø 50 mm. Provedeme stejným postupem jako sražení hrany na první straně. Jen součást je nutné upnout za vnější průměr.
NC – 2 osé – Úhlová fréza – označit sraženou hranu - Vybrat nástroj (úhlová fréza 8-45deg) – OK – kontrola obrábění – sražení 1,5 mm – určit označenou hranu – OK – kliknout do otvoru
Obrázek: Ověření obrobení součásti
Kapitola 2: Autotest
- Navrtávák
- Zaoblení hran
- U lokálního souřadného systému
- Jakost materiálu
- Otáčky nástroje
Lekce 3: Dériazova turbína
Lekce popisuje vytvoření obráběcího postupu vybraných dílů turbíny.
Kapitola 1: Spojka
Obrobení spojky
V následujícím textu je podrobně popsán způsob obrobení součásti pomocí počítačového programu Surfcam. Digitální model součásti je na adrese
http://www.spssol.cz/~vyuka/PRILOHY/CAM/vodni_turbiny/Deriazova_turbina/spojka.x_t
Spojka má poměrně velké rozměry (ø 450 mm, délka 400 mm) a pro její výrobu nelze použít běžně dostupné hutní polotovary. Výchozí polotovar pro výrobu je odlitek z ocelolitiny. Pokud nemáme model polotovaru (odlitku) v elektronické podobě, vytvoříme jeho konturu pomocí programu Surfcam a následně vytvoříme obráběcí postup.
Prováděné činnosti lze shrnout do těchto kroků:
• Načtení součásti
• Vytvoření modelu odlitku
• Promyšlení strategie obrábění
• Určení souřadného systému
• Načtení vytvořeného polotovaru
• Stanovení jednotlivých operací a předepsání jakosti materiálu
• Vytvoření NC kódu
Načtení modelu
Zvolený model součásti uložený s příponou .x_t otevřeme v programu Surfcam, po načtení je programem přiřazena přípona .scprt, zobrazení je provedeno tzv. drátěným modelem. Pro lepší přehlednost součásti přepneme zobrazení na drátěný model s vystínovanými plochami.
Vytvoření modelu odlitku
Spojka má všechny plochy obrobené, proto ke všem plochám musíme přičíst přídavek na obrobení minimálně 5 mm, hrany zaoblit poloměrem R 10 mm a vytvořit slévárenské úkosy. Model odlitku vytvoříme tak, že v programu Surfcam zkonstruujeme obalovou křivku a její rotací vznikne požadovaný tvar. Křivku vytvoříme jako řetězec úseček a rohy zaoblíme. Konstrukci provedeme v hladině č. 200.
Vytvoříme novou hladinu č. 200, název hladiny odlitek, aktivní. Zrušíme viditelnost hladin č.1 a 2.
Obrázek: Stanovení hladiny
Tvorba – Úsečka – Koncové body – Klávesnice (zadáme bod x=24, y=0, z=408) – OK, zadáme druhý bod přímky s hodnotami x=230, y=0, z=405 a následně další body. Poslední dvojici bodů spojíme.
Souřadnice jednotlivých bodů:
A(x=24; y=0; z=408); B(230; 0; 405); C(230; 0; 295); D(160; 0; 295); E(155; 0; -5); F(130; 0; -6); G(105; 0;-5)
H(100; 0; 294); I(26; 0; 296)
Tvorba – Zaoblení – Změnit poloměr (nastavíme hodnotu R 10) – označíme všechny rohy
Obrázek: Obalová křivka průřezu
Tvorba – plocha – rotace – Klávesnice (osa rotace Z) – OK – 2x označíme stejný bod na uzavřené křivce – počáteční úhel 0°, koncový 360° - OK
Obrázek: Rotace
Vytvořený model polotovaru uložíme s názvem polotovar spojky jako soubor s příponou stl.
Manažer operací – NC projekt – Upravit informace sekce - Polotovar – Typ těleso STL – Procházet (určit cestu pro polotovar spojky) – Přidat - OK – Hotovo
Obrázek: Polotovar
Promyšlení strategie obrábění
Spojka má rotační tvar, který je vhodný pro soustružení. Vzhledem k velikosti hlavních rozměrů je vhodnější provést obrobení frézováním na NC stroji. Při frézování nejprve obrobíme část s přírubou včetně děr a potom součást otočíme a dokončíme obrobení spojky.
Určení souřadného systému
Pro obrábění ponecháme počátek lokálního souřadného systému v ose rotace, pro frézování části s přírubou je nastavení lokálního souřadného systému konstrukční rovině 1 výhodné. Pro obrábění z opačné strany zvolíme nastavení souřadného systému v konstrukční rovině 4.
Stanovení jednotlivých operací a jakosti materiálu
NC – 2 osé – zarovnat – 2klik na ø 450 mm – vybrat nástroj (frézovací hlava ø 80 mm) – materiál ocelolitina – přídavek po straně 10 mm – OK
Obrobení průměru 450 mm
NC – 2 osé – kontura – 2klik na hranu – Hotovo – Vybrat nástroj (vytvořit nástroj válcová fréza ø 40 mm, délka ostří 120 mm, celková délka 240 mm) – zkontrolovat geometrii obrábění – OK – kliknout vně obrobku
Obrobení předlité středové díry
NC – 2 osé – kontura – 2klik na hranu díry- Hotovo – vybrat nástroj (vytvořit nástroj válcová fréza ø 25 mm, délka ostří 105 mm) ) – zkontrolovat geometrii obrábění – OK – kliknout dovnitř díry
Vytvoření děr ø 40 mm
NC – 2 osé – vrtat – označit díry – Hotovo – Vybrat nástroj (navrtávák, upravit vrták ø 12 mm pro předvrtání do hloubky 40 mm – upravit vrták ø 30 mm pro předvrtání průchozí díry, upravit vrták ø 40 mm pro dokončení díry – upravit kuželový záhlubník pro sražení hran na dírách – OK
Sražení hrany ø 450 mm
NC – 2 osé – úhlová fréza – 2 klik na sraženou hranu – Hotovo – Vybrat nástroj – Kontrola obrábění (určit označenou hranu) – OK – kliknout vně součásti
Obrázek: Parametry frézování čela
Obrázek: Dráhy nástroje
Další obrábění budeme provádět na opačné straně spojky. Zvolíme pracovní rovinu takovou, aby nástroj najížděl proti směru osy Z, obrobíme čelo a průměry stejným postupem jako dosud.
Zarovnání čelní plochy: NC – 2 osé – Zarovnat – 2 klik na vnější průměr 300 – na kartě obrábění vybereme vhodný nástroj (frézovací hlava ø 80 mm) – zkontrolovat nastavení hodnot na kartě Kontrola obrábění – OK.
Postup obrobení ø 220 mm: NC – 2 osé – Kontura – 2 klik na ø 220 – Hotovo – na Kartě obrábění upravíme nástroj Kotoučová fréza ø 80 mm – OK – přepneme na Kartu obrábění a zkontrolujeme parametry, výška v ose Z 300 mm – OK – kliknout dovnitř průměru. Tím je zadávání operace ukončeno a na modelu se vygeneruje dráha nástroje.
Postup obrobení ø 300 mm: NC – 2 osé – Kontura – 2 klik na ø 300 – Hotovo – na Kartě obrábění vybereme už použitý nástroj Kotoučová fréza ø 80 mm – OK – přepneme na Kartu obrábění a nastavíme parametry, výška v ose Z 300 mm – OK – kliknout vně průměru ze strany nájezdu nástroje. Tím je zadávání operace ukončeno a na modelu se vygeneruje dráha nástroje.
V další postupu provedeme sražení hran.
NC – 2 osé – úhlová fréza – 2 klik na sraženou hranu – Hotovo – Vybrat nástroj – Kontrola obrábění (určit označenou hranu) – OK – kliknout vně součásti.
NC – 2 osé – úhlová fréza – 2 klik na sraženou hranu – Hotovo – Vybrat nástroj – Kontrola obrábění (určit označenou hranu) – OK – kliknout dovnitř součásti.
Tím je postup pro obrábění středové desky vytvořen a na závěr zkontrolujeme správnost jeho provedení verifikací.
Obrázek: Kontrola obrobení součásti
Kapitola 2: Autotest
- Při zadávání parametrů frézování
- Hloubku vrtání
- Frézování drážky provádíme
- Kapsování je
- Rozměry polotovaru zadáváme
Lekce 4: Francisova turbína
Lekce popisuje vytvoření obráběcího postupu vybraných dílů turbíny.
Kapitola 1: Dekl vložka savka
Obrobení dílu Dekl vložka savka Francisovy turbíny
V následujícím textu je podrobně popsán způsob obrobení součásti pomocí počítačového programu Surfcam. Digitální model součásti je na adrese
http://www.spssol.cz/~vyuka/PRILOHY/CAM/vodni_turbiny/Francisova_turbina/dekl vlozja savka.x_t
Pro vytvoření postupu obrábění je nutné načíst součást ve správném formátu. Modely vytvořené v konstrukčním programu Inventor načítáme jako textový soubor parasolid s příponou .x_t . Takto uložené soubory lze v programu Surfcam otevřít a dále s nimi pracovat. Po načtení součásti nejprve zvolíme vhodnou strategii obrábění. To znamená, že promyslíme způsob obrábění, jednotlivé operace a jejich pořadí. Z této úvahy vyplyne tvar polotovaru. V úvahu také musíme vzít požadavky na funkci součásti. Jakost materiálu určíme při zadávání parametrů první operace. Po vytvoření a ověření postupu obrábění celé součásti vytvoříme NC kód, se kterým obráběcí stroj pracuje. Výuková verze programu Surfcam neumožňuje vytvoření NC kódu, proto tento poslední krok učební text neobsahuje.
Činnosti prováděné při tvorbě potupu lze shrnout do těchto kroků:
• Načtení součásti – modelu
• Promyšlení strategie obrábění
• Určení souřadného systému
• Stanovení polotovaru a jakosti materiálu
• Stanovení jednotlivých operací
• Vytvoření NC kódu
Načtení modelu
Zvolený model součásti uložený s příponou .x_t otevřeme v programu Surfcam, po načtení je programem přiřazena přípona .scprt, zobrazení je provedeno tzv. drátěným modelem. Pro lepší přehlednost součásti přepneme zobrazení na drátěný model s vystínovanými plochami.
Promyšlení strategie obrábění
Díl je vyrobený z plechu, polotovar je uřezaný s přídavkem 5 mm na průměr. Nejprve obrobíme vnější konturu, vyvrtáme díry a ofrézujeme boční hranu. Potom součást otočíme a konturou obrobíme průměr.
Určení souřadného systému
Načtený lokální souřadný systém upravíme tak, aby osa Z směřovala proti ose nástroje.
Stanovení polotovaru
Typ polotovaru Válec, průměr válce zvětšíme o 5 mm, stanovíme rotační osu Z, Válec hraniční geometrie, Přidat, OK, Hotovo
Stanovení jednotlivých operací
Nejprve konturou vytvoříme vnější průměr, vyvrtáme otvory a srazíme hranu.
NC – 2 osé – kontura – dvojklik na příslušnou hranu – Hotovo – Vybrat nástroj (válcová fréza ø 16 mm) – OK – Nastavit parametry na kartě obrábění – OK kliknout ze strany kontury
NC – 2 osé – vrtat – označit otvor - Hotovo – vybrat nástroj (navrtávák, vrták) – nastavit hloubku vrtání - OK
NC – 2 osé – kontura – dvojklik na příslušnou hranu – Hotovo – Vybrat nástroj – OK – Nastavit parametry na kartě obrábění – OK kliknout ze strany kontury
Pro další obrábění musíme otočit součást (tedy zvolit novou rovinu)
NC – 2 osé – kontura – dvojklik na příslušnou hranu – Hotovo – Vybrat nástroj (válcová fréza ø 16 mm) – OK – Nastavit parametry na kartě obrábění – OK kliknout ze strany kontury
Obrázek: Kontrola obrobené součásti
Lekce 5: Peltonova turbína
Lekce popisuje vytvoření obráběcího postupu vybraných dílů turbíny.
Kapitola 1: Víčko
Obrobení dílu Víčko Peltonovy turbíny
V následujícím textu je podrobně popsán způsob obrobení součásti pomocí počítačového programu Surfcam. Digitální model součásti je na adrese
http://www.spssol.cz/~vyuka/PRILOHY/CAM/vodni_turbiny/Peltonova_turbina/vicko.x_t
Pro vytvoření postupu obrábění je nutné načíst součást ve správném formátu. Modely vytvořené v konstrukčním programu Inventor načítáme jako textový soubor parasolid s příponou .x_t . Takto uložené soubory lze v programu Surfcam otevřít a dále s nimi pracovat. Po načtení součásti nejprve zvolíme vhodnou strategii obrábění. To znamená, že promyslíme způsob obrábění, jednotlivé operace a jejich pořadí. Z této úvahy vyplyne tvar polotovaru. V úvahu také musíme vzít požadavky na funkci součásti. Jakost materiálu určíme při zadávání parametrů první operace. Po vytvoření a ověření postupu obrábění celé součásti vytvoříme NC kód, se kterým obráběcí stroj pracuje. Výuková verze programu Surfcam neumožňuje vytvoření NC kódu, proto tento poslední krok učební text neobsahuje.
Činnosti prováděné při tvorbě potupu lze shrnout do těchto kroků:
" Načtení součásti - modelu
" Promyšlení strategie obrábění
" Určení souřadného systému
" Stanovení polotovaru a jakosti materiálu
" Stanovení jednotlivých operací
" Vytvoření NC kódu
Načtení modelu
Zvolený model součásti uložený s příponou .x_t otevřeme v programu Surfcam, po načtení je programem přiřazena přípona .scprt, zobrazení je provedeno tzv. drátěným modelem. Pro lepší přehlednost součásti přepneme zobrazení na drátěný model s vystínovanými plochami.
Promyšlení strategie obrábění
Díl je vyrobený z plechu, polotovar je uřezaný s přídavkem 10 mm na průměr. Nejprve zhotovíme středový otvor, potom obrobíme vnější konturu, vyvrtáme díry a ofrézujeme boční hranu. Potom součást otočíme a konturou obrobíme průměr.
Určení souřadného systému
Načtený lokální souřadný systém upravíme tak, aby osa Z směřovala proti ose nástroje.
Stanovení polotovaru
Typ polotovaru Válec, průměr válce zvětšíme o 10 mm na 140 mm, stanovíme rotační osu Z, Válec hraniční geometrie, Přidat, OK, Hotovo
Obrázek: Stanovení polotovaru
Stanovení jednotlivých operací
Nejprve zhotovíme středový otvor M 10
NC - 2 osé - vrtat - označit otvor - Hotovo - vybrat nástroj (navrtávák, vrták průměr 8,5, závitník M 10) - nastavit hloubku vrtání 20 mm - OK
NC - 2 osé - kontura - dvojklik na příslušnou hranu - Hotovo - Vybrat nástroj (válcová fréza průměr 16 mm) - OK - Nastavit parametry na kartě obrábění - OK kliknout ze strany kontury
NC - 2 osé - vrtat - označit otvor - Hotovo - vybrat nástroj (navrtávák, vrták průměr 11 mm, válcová záhlubním pro šroub M 10) - nastavit hloubku vrtání 20 mm - OK
Obrázek: Volba nástroje
NC - 2 osé - kontura - dvojklik na příslušnou hranu - Hotovo - Vybrat nástroj - OK - Nastavit parametry na kartě obrábění - OK kliknout ze strany kontury
NC - 2 osé - kapsa - dvojklik na příslušnou hranu - Hotovo - Vybrat nástroj (válcová fréza ? 16 mm) - OK - Nastavit parametry na kartě obrábění - OK kliknout ze strany kontury
Obrázek: Kontrola obrobení
Kapitola 2: Autotest
- Při zadávání parametrů frézování
- Hloubku vrtání
- Frézování drážky provádíme
- Kapsování je
- Rozměry polotovaru zadáváme
Lekce 6: Literatura
- KRONUS, P. Učebnice Surfcam. 1. vyd. Praha: 3E Praha Engineering, rok neuveden. 173 s. ISBN neuvedeno.
- KRONUS, P. Příklady Surfcam. 1. vyd. Praha: 3E Praha Engineering, rok neuveden. 173 s. ISBN neuvedeno.
- LEINVEBER, J., ŘASA, J., VÁVRA, P. Strojnické tabulky. 3. vyd. Praha: Scientia, 2000. 985 s. ISBN 80-7183-164-6.
- ŘASA, J., GABRIEL, V. Strojírenská technologie 3 - 1.díl. 2. vyd. Praha: Scientia, 2005. 256 s. ISBN 80-7183-337-1.